Kom op adem met yogalessen in KUUB

Vanaf 21 september wordt de polyvalente zaal van KUUB op maandagavond een plek voor beweging, ademhaling en ontspanning. Jeltje Peletier start er een wekelijkse reeks Viniyoga, telkens van 19 tot 20.30 uur. De lessen zijn geschikt voor zowel mensen met ervaring als beginners die voor het eerst kennismaken met yoga. “De intentie is om dit als vaste waarde te ontwikkelen in de buurt, waar iedereen die behoefte heeft aan beweging, ademhalingsoefeningen en ontspanning wekelijks terechtkan.”

Jeltje Peletier kiest bewust voor Viniyoga, een vorm van yoga waarbij de oefeningen worden afgestemd op de persoon die ze uitvoert. Niet iedereen hoeft dus dezelfde houding op precies dezelfde manier aan te nemen: er worden varianten aangereikt die rekening houden met ervaring, leeftijd en lichamelijke mogelijkheden. “Viniyoga staat in functie van de beoefenaar. Dat maakt de lessen toegankelijk voor een breed publiek, van jong tot oud en voor zowel vrouwen als mannen, ook wanneer bepaalde bewegingen minder vanzelfsprekend zijn”, aldus Jeltje.

Geen ervaring nodig

Wie voor het eerst een yogales binnenstapt, hoeft niet bang te zijn om de anderen achterna te moeten hollen. Dezelfde les wordt telkens twee weken aangeboden, waardoor er tijd is om oefeningen te leren kennen en vertrouwd te raken met de bewegingen. “Er is een duidelijke opbouw over tijd”, verzekert Jeltje.

Een belangrijk uitgangspunt tijdens de lessen is de samenhang tussen lichaam en adem. De sessies beginnen met asana’s, de lichamelijke yogahoudingen, waarna het tempo geleidelijk verschuift richting ademhalingsoefeningen, ontspanning en meditatie. “Beweging en ademhaling zijn onafscheidelijk met elkaar verbonden.” Zo draait de maandagavond niet alleen om kracht of flexibiliteit, maar ook om bewust bewegen en tot rust komen na de start van een nieuwe werkweek.

Eerst eens proberen

Jeltjes belangstelling voor yoga ontstond in Bangalore in India, waar ze haar opleiding tot yogadocent volgde en zich verdiepte in de therapeutische toepassingen ervan. Die kennis nam ze later mee in een tweejarige opleiding tot yogatherapeut bij Yogacampus in Londen. “Na iedere laag informatie lijkt er weer een nieuwe basis te zijn voor iets nieuws of voor verdieping”, vertelt Jeltje. In KUUB vertaalt ze die achtergrond vooral naar laagdrempelige lessen waarin deelnemers hun eigen mogelijkheden als vertrekpunt nemen.

De yogareeks begint op maandag 21 september 2026 en vindt daarna iedere maandag van 19 tot 20.30 uur plaats in KUUB, Jos Smolderenstraat 45 in Nieuw Zuid. Een les kost 12 euro en er hoeft geen volledige reeks te worden aangekocht. Wie twijfelt of Viniyoga iets voor hem of haar is, kan bovendien zonder kosten kennismaken: “Als je voor het eerst meedoet, is jouw eerste les altijd gratis en mag je die als proefles bekijken.” Inschrijven of meer informatie vragen kan via info@jeltjepeletier.com of www.jeltjepeletier.com.